Łosoś wędzony herbatą

Autor: (5450 pkt.)
Ekspert Kulinarny - Przepis z bloga: Eat After Reading

60 min

30 min

Sposób przygotowania

 1. Stara jabłoń w rogu podwórka, zachodzące słońce, rozświetlające horyzont na czerwono, moje brudne ręce i umorusana twarz, świeże powietrze zmieszane z aromatycznym dymem. Niektóre smaki kojarzą mi się obrazkowo. Ten powyżej, jak łatwo się domyślić to smak wędzonki, której przygotowanie jest rytuałem moich rodziców przed Wielkanocą i Bożym Narodzeniem.

 2. Zawsze lubiłem towarzyszącą całemu procesowi otoczkę niewiadomej a wręcz tajemnicy, która zawsze wisiała w powietrzu. Tajemnicy czy wędzonka wyjdzie dobra czy…bardzo dobra ;) Cały proces wymaga cierpliwości, systematycznej kontroli i spełnienia trzech podstawowych warunków: dym musi sączyć się odpowiednio długo, nie może być zbyt gorący, musi być akurat. Jak wiele innych domowych procesów ten też jest ciężki do „uregulowania” i zapisania, wymaga doświadczenia, ale właśnie to czyni go jeszcze bardziej atrakcyjnym.

 3. Dzisiaj przedstawię Wam szybszy sposób wędzenia, na ciepło. Stosując go, najczęściej używa się namoczonych trocin, ale ja zastąpiłem je herbatą Lapsang Souchong. Moim zdaniem efekt jest oszałamiający. Tak przygotowanego łososia można jeść zarówno na ciepło jak i na zimno. Ja najbardziej lubię go na ciepło z nudlami, ale chętnie podaję go na zimno z tartym chrzanowym guacamole lub ravioli z burakową niespodzianką, ale o tym wkrótce…

 4. Łosoś wędzony herbatą

 5. (2 porcje)

 6. Składniki:

 7. 2x150g filet z łososia

 8. 2 łyżki soli morskiej

 9. 4 łyżki cukru demerara

 10. 2 łyżki herbaty Lapsang Souchong

 11. 6 łyżek wody

 12. Sprzęt:

 13. Wok i okrągła metalowa kratka lub głęboka blacha do pieczenia z metalową kratką + folia aluminiowa.

 14. Wymieszaj cukier z solą, wysyp na dno płaskiego pojemnika i połóż na to filety łososia. Przykryj i odstaw do lodówki na 4-6 godzin. Zalej herbatę wodą i odstaw. Wyjmij filety z lodówki, obmyj z marynaty i osusz. Ułóż namoczoną herbatę na dnie woka, włóż metalową kratkę, połóż filety łososia i szczelnie przykryj folią aluminiową. Otwórz okno, włącz wentylację* i ustaw wok na małym ogniu. Wędzenie powinno zająć 12-15 minut. Jeżeli chcesz możesz podwędzić przez 8-10 minut a następnie przełożyć łososia do rozgrzanego piekarnika na następne 4-6 minut. Smacznego!

 15. * Dobrze jest to zrobić, ale tak naprawdę ilość dymu, który powstaje nie jest duża.