Risotto z bobem i chorizo

Autor: (5450 pkt.)
Ekspert Kulinarny - Przepis z bloga: Eat After Reading

60 min

30 min

Sposób przygotowania

 1. ...Teraz z kolei zdarza mi się słyszeć, że ktoś lubi gotować. Bardzo często jest to risotto czyli gotowany ryż, wymieszany z warzywami lub innymi dodatkami i risotto gotowe-voilà.

 2. Chciałbym w końcu tą sprawę wyjaśnić. Risotto to prosta potrawa, ale trochę bardziej pracochłonna niż metoda podana wyżej:)

 3. Jest pięć kroków, które prawdziwe risotto musi przejść i z włoskiego nazywają się one: sofritto, tostatura, cottura, all’onda i mantecare.

 4. Sofritto to pierwszy krok, w którym podsmażasz cebulę w maśle lub oliwie. Następną fazą jest tostatura, gdzie nieugotowany ryż jest podgrzewany w sofritto i ziarenka ryżu pokrywają się powłoką tłuszczu i częściowo zasklepiają. Cottura –teraz stopniowo dodajesz chochelką wywaru/rosołu a następnie, kiedy rosół zostanie wchłonięty, następną (kontynuując dodawanie aż ryż będzie ugotowany), ciągle mieszając i uważając aby ryż był delikatnie przykryty płynem. Płynu nie może być zbyt dużo bo ryż zacznie się gotować nie uwalniając skrobii, która jest jednym ze składników gęstego sosu. All’onda to faza zdradliwa:) ponieważ, musisz ocenić czy ryż jest już al dente i mieć taką ilość sosu aby risotto falowało (onda-fala). Ostatnim krokiem jest mantecare, kiedy dodajesz masła i sos nabiera kremowej konsystencji. Cały proces powinien zająć ok.18-20 minut. Odczekaj trzy minuty przed zaserwowaniem.

 5. To jest podstawowa wersja risotta, którą można oczywiście modyfikować w zależności od tego jaki smak chcemy uzyskać.

 6. Moje ostatnie risotto było dodatkiem do pieczonego labraksa i było to:

 7. Risotto z bobem i chorizo (2-3 porcje):

 8. -Łyżka oliwy z oliwek

 9. -50g chorizo pociętego w kostkę

 10. -1 szalotka lub pół małej cebuli (pocięta w drobną kostkę)

 11. -1 ząbek czosnku (przecięty na pół)

 12. -200g ryżu Arborio

 13. -750ml ciepłego wywaru rybnego lub warzywnego

 14. -100g bobu (wyłuskanego, ugotowanego i obranego ze skórek)

 15. -20g masła

 16. -Tarty parmezan

 17. -Posiekana natka pietruszki

 18. -Sól morska

 19. -Świeżo mielony pieprz

 20. Rozgrzej oliwę, wrzuć chorizo i podsmaż chwilę, żeby puściło “soki” i lekko się zbrązowiło. Wyjmij i odłuż na później. Wrzuć cebulę i czosnek i smaż aż cebula zmięknie uważając żeby nie przypalić (4-5 minut). Wyjmij czosnek, dodaj ryż i kontynuuj zgodnie z podstawową zasadą gotowania risotto. Kiedy ryż jest prawie al dente dodaj bób i chorizo. Na koniec dodaj masła i parmezanu ( ile lubisz, ja dodałem łyżkę) i odstaw na chwilę. Przed podaniem posyp natką pietruszki.

 21. Z metalowym pozdrowieniem \m/

 22. Smacznego!

 23. *Do risotto używa się ryżu krótkoziarnistego a najlepsze są Arborio, Vialone Nano i Carnaroli.